ABD CFTC Harekete Geçti: Hedefte Bu Dev Kripto Para Şirketi Var!

CFTC ve SEC, son birkaç yıldır kripto ile ilgili kuruluşlara karşı suçlamalarda bulunma konusunda uzmanlaştı. SEC, dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’a bir bakıma diz çöktürdü. Bununla birlikte, spot Bitcoin ve Ethereum ETF onaylarıyla kripto dünyasının varlığını da kabul etti. SEC’le birlikte CFTC de kripto para firmalarının peşinde. Fortune’un haberine göre, türev regülatörü Jump Crypto’nun ticaret ve yatırım gibi kripto katılımını inceliyor.

CFTC, Jump Crypto’nun peşinde: Gündeminde neler var?

Fortune’a göre, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Jump Crypto‘nun kriptoya, özellikle de dijital varlık ticareti ve yatırım faaliyetlerine katılımı konusunda endişe duyuyor. Şimdiye kadar, yanlış yapıldığına dair bir kanıt yok. Ancak çok uzun bir süredir Jump Crypto birkaç hack ve patlamaya karıştı. Bu durum, şirketi spot Bitcoin ETF yarışından çekilmek de dahil olmak üzere kriptoya yönelik çabalarını geri çekmeye zorladı.

Jump, algoritmik ticarette uzman olarak kendini kanıtladıktan sonra 2021 Eylül’de kripto para bölümünü kurdu. Finans kurumu, son üç yılda borsalarda en iyi piyasa yapıcı olarak hizmet verdi. Faaliyetleri genellikle kripto para projeleriyle oldu. Ayrıca, onlara yeni başlatılan tokenleri için likidite sağladı. Firma basamakları daha da tırmandıkça oluşturulan kuluçka ve mühendislik kolu, Wormhole, Pyth ve Firedancer gibi bazı üst düzey projelerin geliştirilmesine yardımcı oldu.

Kripto para sektöründe Jump Crypto’nun sıkıntıları

Bununla birlikte, Jump Crypto’nun sıkıntıları, merkezi olmayan bir finans platformu olan Wormhole’un 325 milyon dolarlık hack’i de dahil olmak üzere operasyonlarında birkaç çatlakla başladı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, FTX’in 2022’de patlamasıyla, Bahama merkezli borsanın piyasa markerinin 300 milyon dolara kadar kaybettiği ortaya çıktı. Ayrıca, ABD SEC’in Terraform Labs ve Do Kwon ile olan davasında, düzenleyici, Terra’nın çöküşe yakın bir şekilde gizlice destek veren bir ABD ticaret firmasını belirledi.

Soruşturma sonucunda söz konusu firmanın Jump Crypto olduğu ortaya çıktı. Terraform Labs ve Kwon suçlanıp uzlaşmaya vardı. Bununla birlikte, keşif Jump için bir davaya dönüşmedi. Bunun nedeni yargı yetkisi kısıtlamaları olabilir. SEC’in sorumluluğu öncelikle menkul kıymetleri denetlemek. Ancak Jump’ın türev ürünlerdeki faaliyetlerinin çoğu kripto para ürünleri ve geleneksel emtialar etrafında yoğunlaşıyor. Bu durum CFTC’nin yetki alanıyla önemli ölçüde örtüşüyor.

CFTC, kripto para piyasası üzerindeki baskıyı artırıyor

Jump Crypto üzerindeki soruşturma hamlesi, CFTC’nin düzenleyici ihlallerle mücadeleye yönelik yoğun çabasını yansıtıyor. Mayıs ayında CFTC Başkanı Rostin Behnam, 6-12 ay içinde baskılar yoluyla daha fazla kripto düzenlemesinin beklenmesi gerektiğini açıkladı. Duyurunun yapılmasının üzerinden ancak iki ay geçti ve Jump Crypto’nun büyük bir baskıyla karşı karşıya kalması muhtemel.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x