IMF Pakistan’a 1.1 milyar dolarlık kredi sözü verdi

Nakit sıkıntısı çeken Pakistan’a ekonomistler ülkenin denizaşırı mali yardıma olan bağımlılığını azaltmak için derin reformlara ihtiyaç duyduğu konusunda uyarıda bulundu. Yine de Pazartesi günü yapılan toplantının ardından Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) 1,1 milyar dolarlık kredi dilimi alma kararı verildi.

Pazartesi günü açıklanan kurtarma paketi, Pakistan Başbakanı Shehbaz Sharif ile IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva arasında Riyad’da düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu toplantısı çerçevesinde yapılan görüşmenin ardından geldi.

Sharif hükümeti, küresel kredi kuruluşu ile mevcut 3 milyar dolarlık standby düzenlemesinin (SBA) 11 Nisan’da sona ermesinin ardından yeni bir IMF anlaşması arayışına girmişti.

‘DERHAL ÖDENECEK’ MİKTAR

Pazartesi gecesi Pakistan Maliye Bakanlığı ve IMF yaptıkları toplantı sonrasında borç verenin geçen yıl imzalanan bir anlaşma kapsamında kabul edilen toplam 3 milyar dolarlık krediyi tamamlayan 1.1 milyar dolarlık dilimin “derhal ödenmesini” onayladığını doğruladı.

EKONOMİK KRİZ

Pakistan iki yılı aşkın bir süredir ciddi bir ekonomik krizin pençesinde kıvranıyor; enflasyon bir ara yüzde 38’e kadar yükseldi ve döviz rezervleri Şubat 2023’te 3 milyar dolara, yani beş haftalık ithalattan daha azını karşılamaya yetecek kadar kaldı.IMF KURTARMA PAKETİ

Geçen yıl Haziran ayında Sharif, IMF kurtarma paketini güvence altına alarak devlet temerrüdünü önlemeyi başardı. Son merkez bankası verilerine göre mevcut döviz rezervlerini neredeyse 8 milyar dolar olduğu belirlendi.

MALİYE BAKANLIĞI DANIŞMANINDAN AÇIKLAMA

Maliye Bakanlığı’nın eski danışmanlarından Khaqan Najeeb Al Jazeera’ye verdiği demeçte Pakistan’ın 350 milyar dolarlık ekonomisinin son dokuz aydaki performansının ülkenin yetersiz olan dış rezervlerini arttırdığını ve Mart ayında yüzde 20 olan enflasyonun yavaş da olsa düştüğünü söyledi:‘SERAP GÖSTEGELER’

Ancak Pakistan’ın önde gelen ekonomistlerinden Kaiser Bengali, mevcut politikaların sürdürülebilirliğini sorguladığı ve daha fazla yapısal reform görmek istediği için ekonomik görünümle ilgili çekincelerini dile getirdi.

Mevcut ekonomik göstergeleri “serap” olarak nitelendiren Bengali, algılanan istikrarın daha fazla kredi gelme ihtimalinden kaynaklandığını sözlerine ekledi. “Eğer sözde istikrar ihracattaki artıştan ya da daha iyi dolar girişinden kaynaklansaydı, bu anlamlı olurdu ama böyle bir şey olmuyor. Şu anda gördüğümüz şey, piyasanın günlük bilgilere tepki verdiği geçici bir durum” dedi.

DIŞ BORÇLAR

Pakistan’ın dış borç yükümlülükleri şu anda 130 milyar doların üzerinde ve Lahor merkezli ekonomist Hina Shaikh, mali açığı gidermek için daha fazla borç kullanma politikasının daha fazla enflasyon yaratacağından korkuyor.

Bengali gündemlerinin “geçmiş borçları ödemek için yeni kredileri nereden bulacakları” olduğunu söyledi. “Kamu sektörü gelişimi geride bırakıldı. Son kırk yılda sağlık, eğitim ya da konut alanında neredeyse hiç büyük proje yapılmadı” dedi.

Bengali bir uyarıda bulunarak sözlerini tamamladı: IMF bile Pakistan’ın içinde bulunduğu mali krizden çıkmasına yardımcı olmak için büyük miktarlarda para yatırma konusunda isteksiz davranabilir.

“Hiçbir banka size süresiz kredi vermez, özellikle de kötüleşen bir bilanço gördüklerinde” dedi.
 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x